רדיו ללא הפסקה
רדיו ללא הפסקה
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור

תורשת הטרשת

בקרוב אצלכם: כל אחד מאיתנו - ללא יוצא מהכלל, יחלה יום אחד בטרשת העורקים • וגם: האם אפשר לחיות עם מחלת ההשימוטו? בהחלט כן


כמדי שבוע פרופסור רפי קרסו השיב לשאלות ששלחו לו המאזינים, והפעם: האם טרשת עורקים היא מחלה תורשתית? והאם מחלת השימוטו חולפת מעצמה? 

'אבי בן ה־75 אובחן בטרשת עורקים. האם זה תורשתי?'.

כן תורשתית - לא תורשתית, טרשת עורקים - מסתבר, היא מחלה שתגיע לכל אחד מאיתנו בסופו של דבר. "הטרשת זו מחלה תלויית גיל ולרוב האנשים המתבגרים יש טרשת עורקים", השיב קרסו וסיפר: "במלחמת קוריאה, כשנהרגו חיילים אמריקאים ועשו להם ניתוחים שלאחר המוות, מצאו שאצל החיילים בני ה־18 היו כבר סימנים של טרשת עורקים, כלומר זו מחלה שמתחילה בגיל מאוד צעיר והולכת ומתקדמת. 

"אפשר לעשות בדיקת סי.טי. שבודקת את כמות הקלציום, הסידן והמשקעים שישנם בכלי הדם", הציע, "הבדיקה נותנת קריטריון לטרשת העורקים, אבל בעיקרון זו מחלה תורשתית משום שכל דבר הוא תורשתי, כמו: סוכרת, לחץ דם, שומנים גדולים בדם ועודף משקל.

"לאנשים שיש גורמי סיכון לטרשת עורקים – שהיא כאמור תורשתית, יש סיכוי לחלות בה, אבל גם אנשים בלי כל אותם סימנים ייחלו כנראה בטרשת עורקים בעתיד". מפחיד. 

 ***** 

'האם מחלת השימוטו חולפת מעצמה?'

"מחלת השימוטו היא מחלה שבה הגוף תוקף את בלוטת המגן, וכתוצאה מכך יש חוסר בהורמון בלוטת המגן ויש מצב של תת פעילות", הסביר קרסו. "בשביל תת פעילות בלוטת המגן צריכים לקבל כדורים באופן קבוע. לצערי, המחלה לא חולפת מעצמה אבל אפשר לחיות מצוין עם כדור אחד או שניים של ' אלטרוקסין' או ' יוטירוקס' כל יום".

  

עריכה: מיכל דאבי

11/01/2019
הישארו מעודכנים

מפחיד.
מפחיד.  |  צילום אילוסטרציה: Ingram Image