ד"ר מאיה רוזמן

האם צום לסרוגין 16/8 עוזר לירידה במשקל?

ד"ר מאיה רוזמן התייחסה לשאלה הנפוצה והסבירה: "לצום יש יתרונות בריאותיים, אך רק בתנאי שהוא משולב עם תפריט בריא" • פינת המחקר


פינת מחקר: האם צום לסרוגין 16/8 עוזר לירידה במשקל? ד"ר מאיה רוזמן התייחסה לשאלה הנפוצה והסבירה: "הפעם אני רוצה לתאר שני מחקרים שפורסמו לאחרונה בירחון האמריקאי לתזונה קלינית ובהם השוו בין שיטת צום לסרוגין לבין דיאטה שאינה בודקת באילו שעות המזון נצרך. במחקר הראשון, השתתפו 121 נשים בעודף משקל ועם סוכרת, שביצעו במשך שנה שלמה תפריט של 1500 קלוריות, או - שמוגבל בשעות וכולל צום לסרוגין, או ללא הגבלת שעות. אחוז הנשירה בתפריט של הצום היה גבוה יותר, וסך הירידה במשקל לא היה שונה בין הקבוצות".

בהמשך, הוסיפה: "במחקר נוסף בדקו שיטה אחרת של צום בה השתתפו 150 גברים ונשים, שחולקו לשתי קבוצות - האחת עם דיאטה מאוזנת, ובשניה - 5 ימים אכלו כרגיל ללא דיאטה ואז יומים בשבוע היו בתפריט של כמעט צום שהכיל רק 25% מכמות הקלוריות היומית הנדרשת. לאחר 12 שבועות גילו שלא היה יתרון לשיטת הצום אם כי גם היא תרמה לירידה במשקל ושיפור במדדי בדיקות הדם".

לסיום, הבהירה: "לצום יש יתרונות בריאותיים מסויימים, אך רק בתנאי שהוא משולב עם תפריט בריא, וכשהמטרה שלו אינה ירידה במשקל".

האמור באייטם זה מבטא את הדעה האישית של השדר/ת והוא אינו מובא כתחליף לקבלת ייעוץ פרטני מבעל מקצוע המתמחה בתחום, ואין להסתמך עליו בכל צורה שהיא. כל פעולה ושימוש שנעשים על בסיס התכנים המופיעים באייטם הינה באחריות המשתמש/ת בלבד.
22/09/2023

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


ד"ר מאיה רוזמן
ד"ר מאיה רוזמן  |  צילום: סיון שחור
Paris